AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Zayıflama Ameliyatı ve Diyabet
Zayıflama Ameliyatı ve Diyabet
Zayıflama Ameliyatı ve Diyabet
17-10-2013 / 10:20:38

Yeni bir çalışmaya göre zayıflama ameliyatları tip 2 diyabeti olan kilolu kişilerde 9 yıla kadar fayda sağlayabilir.

Yeni bir çalışmaya göre zayıflama ameliyatları tip 2 diyabeti (şeker hastalığı) olan kilolu kişilerde 9 yıla kadar faydasağlayabilir. Uzun dönemli araştırmanın gösterdiği üzere hastaların şekerhastalığında gelişme gözlenirken kardiyovasküler hastalık için riskfaktörlerinde de düşüş meydana geldi.

Kontrol altına alınmayan diyabet kalp ve böbrek hastalığı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. A.B.D’deki şekerhastalarının sadece yarısı kandaki glikoz seviyesini kabul edilebilir derecedekontrol altında tutabiliyor. Dr. Stacy Brethauer’in yürüttüğü araştırmaya görebariyatrik ameliyat (zayıflama ameliyatı) geçiren kişilerin %80’i ameliyattan 5sene sonrasında kadar kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutabiliyor.Gastrik bypass ameliyatı olan kişilerin yaklaşık üçte biri ameliyattan 5 yılsonrasında kadar ilaçsız bir şekilde normal kan glikozu seviyelerinde kalabiliyor.

Araştırmacılar ayrıca şeker hastalığının gerilemesineen çok katkı yapan faktörlerin uzun dönemli kilo kaybı, ameliyattan önce kısabir süre (en fazla 5 yıl) şeker hastası olmak ve mide kelepçesindense gastrikbypass yöntemleriyle ameliyat olmak olduğunu söylüyor. Araştırma 2004 ile 2007arasında bariyatrik ameliyat geçiren 217 obez şeker hastasını en az 5 seneboyunca takip ederek yapıldı.

Kullanılan zayıflama ameliyatları üç çeşitti.162 hasta gastrik bypass ameliyatı oldu. Bu yöntem geri döndürülmez birmetottur ve midenin şekliyle boyutunu değiştirir. 32 hasta mide kelepçesitaktırdı; bu yöntem ise geri döndürülebilir ve daha az invaziftir. 23’ü isemidenin bir kısmının alındığı gastrektomi ameliyatı yaptırdı. 6 yıl boyuncatakipten sonra hastaların %50’sinde şeker hastalığı gerilemeye başladı.%24’ünde tam gerileme görüldü ve ilaç almadan kandaki şeker seviyesi %6’nınaltında kaldı. %26’sında ise kısmi gerileme görüldü. Tüm hastaların %34’ündeise uzun dönemde şeker hastalığı kontrolü iyileşti.

Ayrıca insülin tedavisine ihtiyaç duyan hastasayısı yarıya düşerken, ilaca ihtiyaç duymayanların sayısı 10’a katlandı. Kardiyovasküler risk faktörlerinde de düşüş görüldü.

Ekleyen : admin
Bu içerik 976 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?