AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Siyah Üzüm ve Kansere Etkisi
Siyah Üzüm ve Kansere Etkisi
Siyah Üzüm ve Kansere Etkisi
25-10-2013 / 20:02:39

Siyah üzümün kabuğunda bulunan resvaratrol adı verilen doğal antibiyotiğin lösemi hastalarında etkili olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıktı.33. Ulusal Hematoloji Kongresinde siyah üzümün lösemiye faydaları konusundaki çalışma ikincilik ödülü aldı. Nature Dergisi ve diğer bilimsel dergilerde siyah üzümün kabuğunda bulunan resveratrol maddesinin kanser hücrelerine karşı etkili olduğu yayınlandı. Bu konudaki çalışmalar çok hızlı yürüyor.

Türk bilim adamları da antikanserojen özelliği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan siyah üzümün destekleyici tedavide kullanılması için proje yürütecek. Hastaların doktorlarına sorduğu “destekleyici ürün kullanabilir miyiz ?” sorusuna da böylece ürün tavsiye edebilecekler.
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü ile Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı ‘nın yürüteceği proje başarılı olursa hastalar daha ucuza bu besin destekleyicisini alıp kullanabilecekler.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, bazı bilim adamlarının kemoterapiden sonra değerlerinde düşme olan trombosit ve lökositlerin toparlanmasında bu maddenin etkili olduğunu gösteren çalışmalar ortaya koyduklarını bildirdi. İlhan, “Literatüre geçen çok başarılı sonuçlar var. Kemoterapide dirençli olgularda bile işe yaradığı görülmüş” dedi. Antikanserojen etkisi olan bu maddenin bir alternatif tedavi değil, ilaçla beraber alınması gereken tamamlayıcı bir ürün olduğunu vurgulayan İlhan,siyah üzümden elde edilen destekleyici ürün Lösemi ve lenfoma tedavisinde, kemoterapinin etkisinin artırılması ya da yan etkilerinin azaltılması için kullanılabilecek dedi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Söylemezoğlu, siyah üzümün soğuk hava koşulları, mantar enfeksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak kendini korumak için ürettiği resveratrolun, antikanserojen ve antimutajen özelliği bulunduğunu ve bu maddeyi siyah üzüm çeşitlerinin yoğun olarak içerdiğini söyledi. Araştırmalarını üzümün çekirdeği kabuğu, suyu, pekmezi gibi tüm bölümlerinde ve tüm üzüm çeşitlerinde de yürüteceklerini ekledi.

Yıllardır başta anemi (Demir eksikliği kansızlığı) olmak üzere pek çok alanda faydaları bilinen üzüm, insanlar için yeni umutlar olmaya devam edecek diyebiliriz.

Ekleyen : admin
Bu içerik 913 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?