AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Probiyotikler (Yararlı Bakteriler)
Probiyotikler (Yararlı Bakteriler)
Probiyotikler (Yararlı Bakteriler)
26-10-2013 / 07:50:14

Probiyotikler : Yararlı bağırsak mikroorganizmalarına kısaca probiyotikler diyoruz. Yunanca’ da “yaşam için” anlamına gelmektedir. Probiyotik bakteriler, vücutta bulunan, sağlığımızın korunmasında önemli rol oynayan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler Türkçe’ de yararlı bakteriler diye bilinir.

1912 Nobel Tıp Ödülünü kazanan Rus bilim adamı Metchnikoff bilim dünyasında yararlı bakterilerin kaşifi sayılır. Metchnikoff kefir, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerindeki asit yapan mikroorganizmaların bağırsaklarda hastalık yapan diğer mikroorganizmaları nötralize ettiğini bulmuştur.

Probiyotikler yani yararlı bağırsak mikropları (bakteriler,mantarlar) yetişkin bir insan bağırsağında 400′ den fazla bir sayıya sahiptirler ve bu bakteriler ve mantarlar, normal bağırsak florasını oluştururlar. Probiyotik bakteriler bağırsak yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluştururlar.

Probiyotiklerin (yararlı bakterilerin) görevleri : Yiyeceklerin hazmını (sindirimini) kolaylaştırmak. Bağırsak duvarının zararlı maddelerden korumak, bağırsak geçirgenliğini azaltmak dolayısıyla zararlı maddelerin (toksin) ve tam sindirilmemiş maddelerin kan dolaşımına geçmesini engellemek. Vitaminlerden K vitamini, B12 vitamini, Biyotin, Niasin gibi bağırsaklarda sentezlenen vitaminlerin sentezini gerçekleştirmek. Bağışıklık sistemini güçlendirmek.

Probiyotiklerin yukarda saydığımız görevlerinin sonucunda; besin allerjilerini ve egzamayı engellemek, iltihabi hastalıkların (kronik enflamatuvar) oluşumunu engellemek, kanseri önlemek, depresyonu hafifletmek, yaşlanmayı yavaşlatmak, kabızlığı önlemek,ihali önlemek ve tedavi etmek, Otizm bulgularını hafifletmek, idrar yolu iltihaplarını önlemek, okzalat (böbrek taşı) oluşumunu azaltmak gibi önemli görevleri de araştırmacı bilim adamları tarafından bulunmuştur.

Bağırsak florasının bozulduğu düşünülen MS hastaların da da probiyotik kullanımının faydası olabilir.

Bağırsaklarda probiyotik bakterilerin azalması veya yok olması hangi nedenlerle ortaya çıkar ? : Yeterince anne sütünün alınamamış olması, özellikle de bebek doğduğunda bağırsaklarına giden ilk besinin anne sütü olması bağırsak florasının sağlığı için önemlidir.

Uzun süreli antibiyotik kullanımı, bilinçsiz antibiyotik kullanımı bağırsaklardaki yararlı ve yararsız tüm mikroorganizmaları öldürdüğü için diyetisyenler antibiyotik kullanırken mutlaka probiyotik destek sağlayan yiyecek ya da güvenilir probiyotik tabletlerinden kullanmak gerektiğini söylüyorlar.

Rafine edilmiş yiyeceklerle beslenmek. Yüksek ısıl işlemde yararlı zararlı tüm mikropların öldürüldüğü sterilize, bazen de pastörize ürünlerle beslenmek. Doğum kontrol hapları ve çeşitli kimyasallar, bağırsak antiseptiği diye satılan ilaçlar vs. bağırsakların doğal florasını bozarak yararlı bakterilerin ölmesine sebep olabilir.

Vücudun tüm bölgelerinde çalışan yararlı bakteriler vardır ve saydığımız nedenlerle onların da ölümüne sebep olarak başka hastalıklara davetiye çıkarabiliriz. Probiyotiklerin vücutta az olması ya da tamamen yok olmasının sonuçları çok önemli hastalıklara davetiye çıkarabilir.Bunların başında kolon kanseri, bağışıklık sistemi zayıflığında nükseden diğer hastalıklar sayılabilir.

Bazı probiyotik lerin isimleri şöyledir : Laktobacillus Acidophillus (istenmeyen organizmaların klonlanıp çoğalmalarına engel olur), Bifibacterium longum (kötü bakterilerin dışerı atılması ve bağırsak sisteminin düzensizliğini azaltmada yardımcı ), Bifidodobacterium lactis (istenmeyen bakteri gelişimini engeller ve vücudunpH derecesinin düşürülmesine yardım eder), Lactobacillus rhamnosus (bağırsaklara ait bölgeyi korumaya yardımcı olur), Lactobacillus bulgaricus (ince bağırsağın temiz ve dengeli korunmasına yardım eder), Lactobacillus plantarum (yemeklerdeki istenmeyen maddelerin etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur)
Doğal probiyotik kaynakları olabildiği gibi – ki bunlar yoğurt, kefir, peynir, mayalandırılmış başka yiyecekler… – probiyotikle zenginleştirilmiş yiyecekler ve probiyotik tabletleri de bu konudaki ihtiyacı karşılamak üzere piyasada mevcuttur. Önemli olan gerekli izinleri alınmış, FDA onaylı ,Sağlık veya Tarım Bakanlığı onaylı ürünler kullanılmalıdır.

Ekleyen : admin
Bu içerik 1149 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?