AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
NEUROFEEDBACK Bilgisayarlı Beyin Eğitimi
NEUROFEEDBACK Bilgisayarlı Beyin Eğitimi
NEUROFEEDBACK Bilgisayarlı Beyin Eğitimi
25-10-2013 / 08:57:52

Neurofeedback Bilgisayarlı Beyin Eğitimi ; bir ucu elektrotlar vasıtasıyla kişinin kafasına, bir ucu da veri kablosu ile bilgisayara bağlı olan, özel dijital EEG cihazıyla yapılan bir beyin eğitimidir. Kendi beyin dalgalarımızı görebilirsek, hangi dalganın ne zaman artıp ne zaman azaldığını öğrenerek kendimizi kontrol edebiliriz. Bu işlemi tekrarlayarak istenen beyin dalgalarını artırıp, istenmeyenleri de azaltabiliriz. Bu beyin egzersizine NEUROFEEDBACK deniliyor.

Neurofeedback bilgisayarlı beyin eğitimi seanslar şeklinde ihtiyaç duyulan kişilere uygulanır. Seans sayısı kişiden kişiye değişir. Psikolojinin ve psikiyatrinin alanına giren her türlü rahatsızlıkta kullanılan ve kullanılabilir bir yöntemtir. Özellikle özel eğitime gereksinim duyan Özel çocuklarımızda – ADHD (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ), Otizm, Down Sendromu, Serebral Palsi, Konuşma Bozukluğu …- ; Depresyon, Anksiyete, Şizofreni, Epilepsi gibi çok ciddi hastalıklarda olumlu sonuçları olmaktadır. Neurofeedback bilgisayarlı beyin eğitimi dikkat ve konsantrasyonun artırılması ile bireylerin davranışlarını kontrol edebilir duruma gelmeleri hedeflenmektedir.
İlaç kullanılmıyor, herhangibir yan etkisi yok.Beynin hangi bölgesine uygulanmışsa o bölge eskisinden daha aktif hale getiriliyor. Normal koşullarda gerçekleşmeyen ya da gerçekleşmesi uzun zamanlar gerektiren gelişim daha kısa sürede olduğu için öğrenme hızlanıyor.
Neurofeedback Bilgisayarlı Beyin Eğitimi HEG (hemoenchephalography) denilen alna takılan şerit band aracılığıyla beyindeki kan akışını ölçen sistemle birlikte kullanılırsa daha başarılı olur. Neurofeedback Bilgisayarlı Beyin Eğitimine katılan pek çok kişi olumlu sonuçlar aldıklarını ,dolayısıyla bu yöntemden memnun kaldıklarını bildirmektedirler.

Ekleyen : admin
Bu içerik 965 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?