AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Melanin Pigmenti – Saça, cilde, göze etkisi
Melanin Pigmenti – Saça, cilde, göze etkisi
Melanin Pigmenti – Saça, cilde, göze etkisi
25-10-2013 / 08:53:19

Melanin pigmenti, insan vücudunda bir çok görevler üstlenmiş bir renk pigmentidir. Hipofiz bezinden salgılanan MSH (melanin uyarıcı hormon) sayesinde vücudumuzda üretilir ve  deriye ,göze,saçlara renkveren bir maddedir.

Melanin sentezinden bir gen sorumludur.Bu genin hatalı olması sonucu Albinizm denilen olgular ortaya çıkar.

Melanin pigmenti oranı az olan saçlar açık renkli yani sarı, çok olanlar ise koyu renklidir.Yaşımız ilerledikçe vücuttaki melanin azalabilir. Melanin üretiminden sorumlu hipofiz bezinin görevini tam olarak yerine getirememesi sonucu yaşlılık belirtilerinden saçın ağarması gibi sonuçları olur.

Melanin göze rengini veren pigmentlerden birisidir.Gözü zararlı ışınlardan korur. Gözün görme gücünü arttırır.Melaninin, gözü zararlı ışınlardan koruyamadığı durumlarda da katarakt meydana gelir.

Güneş ışığı D vitamini ön maddesini ( 7- dehidrokolesterol ) esas D vitaminine dönüştürür.D vitamini kemik gelişimi ve sağlığı için çok önemlidir.Güneşi az olan bölgelerde melaninin az üretilmesi sayesinde vücut güneşten faydalanabilmiş olur.

Hücre içindeki kromatoforda bulunan melanin pigmenti sayesinde insanların cilt renkleri belirlenir. Melanin pigmentinin etkin olabilmesi güneş ışınlarına bağlıdır. Cilt ne kadar fazla güneş ışınına maruz kalırsa o kadar fazla melanin pigmenti oluşur.Böylece cilt rengimiz koyulaşır.Bir nevi bedeni güneşin zararlı etkilerinden koruyarak,Daha hassas hücrelerin zarar görüp kanserleşmesini önler.Yani melanin vücudumuzu güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruyarak zarar görmesini engeller.Yine de güneşin zararlı ışınları bu koruyucu kalkanları aşıp vücuda zarar verebiliyor.
İnsan vücudunun çeşitli yerlerinde melanin birikirse çiller ortaya çıkar.

Ekleyen : admin
Bu içerik 1638 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?