AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Kızartmalar ve Kızartma Yağları
Kızartmalar ve Kızartma Yağları
Kızartmalar ve Kızartma Yağları
25-10-2013 / 08:59:16

Yaz mevsiminin vazgeçilmez yemek pişirme yöntemi kızartmalar… Dikkatli hazırlanmazsa, beraberinde pek çok tehlikeli sonuçlarıyla vücudumuza alırız. Hazırlamasının basit oluşu ve lezzetiyle damak zevkimizi besleyen kızartmaları hazırlama aşamasındaki hatalar sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Yüksek ısıda yapılan kızartmalarda oksidasyon sonucu aldehitler, ketonlar, hidrokarbonlar, alkoller, asitler, esterler, aromatik bileşikler oluşmaktadır. Saydığımız bu maddelerden aldehitler toksik (zehir) etkiye sahiptir. Bu maddeler kanserojen etkiye sahiptir. Karaciğeri yorarlar. En dikkatli yapılan kızartmalarda bile yağ oranı oldukça yüksek olduğu için kilo kontrolünde sorun yaşanır.

Kızartmada kullanılacak yağlar dumanlanma noktası yüksek, bitkisel sıvı yağlar olmalı. aynı kızartma yağının tekrar kullanımından sakınılmalı. Dışarda kızartma yemekten kaçınılmalı. Kızartma tadını anımsatan başka sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

Yağların hava temas etmeden ağzı sıkı kapalı olarak , renkli ya da ışık almayan kaplarda ve serin yerlerde saklanmasına dikkat edilmeli .Aksi takdirde yine oksitlenme gerçekleşir ve istenmeyen sonuçlar olur.Katı yağlar da ağzı kapalı olarak buzdolabında saklanmalı.

Ekleyen : admin
Bu içerik 980 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?