AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Kekemelik Tedavisi ve Nedenleri
Kekemelik Tedavisi ve Nedenleri
Kekemelik Tedavisi ve Nedenleri
26-10-2013 / 07:48:23

D.S.M. IV psikiyatrik tanı kriterlerine göre kekemelik, konuşmanın olağan akıcılığında ve zamanlama örüntüsünde bozukluk, yaşına ve lehçesine uygun gelişimsel olarak çıkartması beklenen konuşma seslerini çıkartamaması durumuna denir.

Kekemelik konuşma sırasında konuşmanın akıcılığını bozan duraklama, bazı ses ve sözcükleri tekrarlama, bir heceyi uzatarak söyleme gibi şekillerde seyreden bir bozukluktur. Kekemelik yaşayanlarda kaygıya, üzüntüye ve sosyal ortamlardan kaçışa yol açan sonuçları olur. Psikolojik ve motor kekeme tepkileri vardır. Kekemeliğin primer ve sekonder olmak üzere iki önemli evresi vardır.

Kekemeliğin nedenleri :

Aile içi sorunlar, kayıp ve ayrılık, hatalı ebeveyn ( anne- baba ) tutumları… başlıca sayabileceğimiz kekemelik nedenleri arasında olmakla birlikte başka nedenlerden de olma olasılığı mevcuttur.

Kekemelik bazı ailelerde gerilim düzeyinin yüksek oluşu ve bu gerilimin nefes borusu ve ses tellerine iletilmesi ile ilişkili olabilir. Beyindeki konuşma merkezi ile ilişkili olabileceği üzerinde duruluyor. Anne – babada obsesif- kompulsif (takıntı) kişilik yapısının varlığı da bu bozuklukta rol oynayabilir. Çocuklukta yaşanan gerilim, endişe, korkuların da – her şeyde olduğu gibi – kekemelik nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Kişinin çözümleyemediği ve bilinçaltına attığı ruhsal çatışma, korku ve istekler sonucunda oluşan nevrozların dışa vurumu olarak düşünülmüştür. Çoğu hastanın ailelerinde de kekemelik öyküsüne rastlanmış oması ise bir başka boyuttur.

Kekeme kişilerin beynini görüntüleme çalışmalarında beyin kan akımlarında azalmalar,bazı bölgelerdeki kan akımlarında da düzensizlikler saptanmıştır.

Kekemelik toplumda % 3 oranında görülmektedir.Genellikle ailedeki küçük çocuklarda görülmektedir. Erkeklerde ve kentsel kesimlerde daha sık görülmekle birlikte yine de herkeste görülebileceği unutulmamalıdır. Ortalama başlangıç yaşı 5 olup, 2 -7 yaş aralığında daha sık karşılaşılıyor.

Kekemelik, bazı vakalarda erişkinliğe geçiş döneminde kaybolmakla birlikte, tedavi edilmeyen vakalar ömur boyu sürmektedir.

Kekemelik Tedavisi

Davranış düzenleme, nefes alıştırmaları, konuşma terapisi, gevşeme teknikleri , antidepresan ve anksiyolitik tedavilerinin biri veya birkaçı bir arada kekemelik tedavisinde uygulanabilmektedir.

Şaher tekniği diye kendilerine has bir teknik kullanarak kekemeliği iyileştirdiklerini söyleyen merkezler mevcuttur. Kekemeliğin tedavisinde kullanılan şaher tekniği dünyada uygulanan bir çok tekniği içinde barındıran bir tekniktir.

Kekemeliğin üç ayağı vardır. Düşünce ayağı, nefes ayağı, hız ayağı. Bu ayaklar ortadan kaldırılmadığı müddetçe kekemelik devam eder. Şaher tekniği denen kekemelik tedavisi biçimi bu üç ayakla aynı anda çalışılan bir teknik diyebiliriz.

Ekleyen : admin
Bu içerik 1022 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?