AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Ekinezya (Echinacea) Bitkisi ve Faydaları
Ekinezya (Echinacea) Bitkisi ve Faydaları
Ekinezya (Echinacea) Bitkisi ve Faydaları
25-10-2013 / 08:48:54

Ekinezya, Kuzey Amerika Yerlilerinde geleneksel olarak kullanılan bir bitkidir. Kış aylarında kendilerini soğuktan korumak için Ekinezya’yı kullanmışlardır. Ayrıca köklerini kullanarak Echinacea bitkisini gargara yapmak ve bitki çayı şeklinde de kullanmışlardır.

Bilimsel çalışmalar Ekinezya bitkisinin bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.Günümüzde yapılan araştırmalarda da Ekinezya bitkisinin, bağışıklık sistemine yardımcı olabileceğini keşfettiler. Vücudun temel bağışıklık sistemi elementlerinden biri Hyaluronic Acid (HA) adı verilen jele benzer bir maddeden yapılmıştır. HA dokuların içindeki hücreler arasında birbirine birleşmeyi sağlar. Hyaluronidase adında bir enzim HA’yı tam anlamıyla anlaşılmayan bir yolla saldırır. Bu olay gerçekleştiğinde HA hızlı bir şekilde jel yapışkanlığını kaybeder ve bu koruyucu birleştirici etkinliğinide kaybeder. Eğer enzimin HA engelinin bütünlüğüne zarar vermesine izin verilirse, bağışıklık sistemi zarar görür. Ekinezya bitkisinin, HA‘nın bu enzim tarafından eritilmesinden koruduğunu göstermiştir.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olur. Sağlıklı yaşamda destek sağlar.

Kışa yaklaşırken ve mevsim geçişlerindeki vücudu zayıf düşüren durumları önlemek amacıyla, ekinezya bitkisi çayı veya tabletleri kullanılabilir. Ekinezya çayı için; kaynayıp biraz bekletilerek 90 dereceye soğutulmuş suda ekinezya bitkisi 7 dakika bekletilip demlenmesi sağlanır ve içilir. Soğuk algınlığı şikayetleri olmadan ve olduktan sonra da vücudu desteklemek için ekinezya önerilir. Tabi ki her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamak şartıyla…

Ekleyen : admin
Bu içerik 1131 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?