AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Down Sendromu ve Kanser Tedavisi
Down Sendromu ve Kanser Tedavisi
Down Sendromu ve Kanser Tedavisi
25-10-2013 / 09:03:16

 

Down sendromu kanserin tedavisine ışık tutabilir mi?
Down sendromlu kişilerin kansere daha az yakalanmalarının nedenlerini araştıran bilim adamları çalışmalarının sonucunu Nature dergisinde yayınladılar. Çalışmalarının sonucunda kanserin tedavisi için önemli bulgular elde ettiler. Bu araştırmaya göre Down sendromu olan kişilerde, – diğer insanlara kıyasla – kanserli tümörlerin gelişimini engelleyen en az bir gen türünden daha çok miktarda bulunuyor.


Normalde 46 kromozomlu olması gerekirken 21. kromozoma fazladan bir kromozom eklenerek (Trizomi 21) 47 kromozomlu doğan bu güzel varlıklar şimdi belkide bütün insanlar için bir umut ışığı olmak üzere.
Dovn sendromlu bireylerde 21. kromozomun 3 tane oluşu ve fazladan olan bu üçüncü kopya, onlara 200 ‘ den fazla farklı genin çeşitli versiyonlarını sağlıyor.

Bilim adamları çalışmada, fazladan olan bu genlerin hangilerinin kanserli hücrelere karşı koruma sağladığını ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten ekipten Doktor Sandra Ryeom, söz konusu genlerden birinin kan damarlarının gelişimini ve tümörlü hücrelerin beslenmesini önlediğini söylüyor. Dr.Ryeom, kan damarlarının gelişiminin önlenmesi halinde kanserli tümörlerin büyümesinin de söz konusu olamayacağını, tümörlü hücrelerin mikroskobik boyutlarda kalacağını ve dolayısıyla zararsız olacağını söylüyor.

Dr. Ryeom, bu araştırmanın kanserle mücadele için yeni yöntemler sunabileceğini , kanserin tedavisi için yeni ilaçlar geliştirilebileceğini söylüyor.

Ekleyen : admin
Bu içerik 1218 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?