AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Aloe Veranın 10 Farklı Kullanım Alanı
Aloe Veranın 10 Farklı Kullanım Alanı
Aloe Veranın 10 Farklı Kullanım Alanı
05-10-2013 / 10:41:19

Genel olarak aloe veranın kullanıldığı alanları bir yerde toplamanın yerinde olacağını düşündüm. Bu yazıda bahsi geçenlerin dışında kullanım alanları çok genişde olsa aloe veranın 10 farklı kullanım alanını çeşitli bilimsel araştırmalarla açıklamaya çalışacağım.
Aloe vera hakkında gelen bilgi almak isterseniz şu sayfamıza göz atmanızda fayda var : Aloe Vera

10 – Yanık Tedavisi

Önemsiz güneş yanıklarından çok ciddi kimyasal yanıklara kadar her türlü yanıklar belki de aloe veranın en bilindik kullanım alanıdır. Yüzyıllardır yanıklar için aloe vera kullanılıyor olsa da yanık tedavisi hakkında çok fazla araştırma yapılmamış olması beni çok şaşırtmıştı. Bu konuda bulabildiğim tek araştırma Asya’lı bilim adamlarının yaptığı yanıklarda aloe vera araştırması oldu. Araştırmaya göre termal yanıklar denilen ateş veya yüksek sıcaklıktan oluşan yanıkların iyileşme süresinin aloe vera kullanımıyla beraber 9 gün kısaldığı görüldü.

9 – Kabızlık

Aloe bitkisinin 3 temel yapıtaşı vardır : Yaprak (genellikle dikenli ve esnek bir yapısı olur), kalın jel kısmı ve jelin etrafını kaplayan yapışkan bir sıvı kısmı (genelde sarı ya da kırmızı).
Aloe bitkisinde bulunan ve aloe latex olarak bilinen bileşen kuvvetli müshiller olan antrakinon glikozit aloin A ve B maddelerinden oluşmuştur. Kabızlıkta çok etkili olduğu bilinen bu aloe latex maddesini içeren kapsül şeklinde ürünler bulunabileceği gibi evinizde yetiştiriyorsanız aloe veradan çıkardığınız jeli doğrudan meyve suyuyla karıştırıp içmeniz de yararlı olacaktır. Konuyla ilgili araştırmaya aloe vera – kabızlık linkinden ulaşabilirsiniz.

8 – Kilo Verme – Zayıflama – Kilo Kontrolü

Az önceki araştırmada görülen boşaltıma yardım (müshil) etkisi sebebiyle aloe vera yıllardır zayıflama, kilo kontrolü gibi konularda insanlara yardımcı oldu. Boşaltımdaki olumlu etkisi aloe verayı kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak kullandığı bir bitki haline getirdi. Bitkisel zayıflama yöntemleri son yıllarda talebi en çok olan konulardan biri olmakla beraber sağlıklı zayıflama için de bitkilerle zayıflama yöntemlerinin araştıran insanların sayısı hiç de az değildir .Doğal kilo verme yollarından biri olmasının yanında bilim adamları aloe veranın kolestrol düşürücü etkisi ile de ilgili araştırmalar yapmaktadır. Araştırmalar aloe veranın kolestrol ve trigliseritlerde çok ciddi azalmalara sebep olduğunu söylemektedir. Trigliserit ve kolestrol üzerine linkinden araştırmayı görebilirsiniz. Vücuttaki yağ yakımına ciddi oranlarda destek sağlayan aloe verayı kilo vermek isteyenler, kilosunun kontrol altında tutmak isteyenler sıklıkla kullanmakta ve birçok diyet uzmanı tarafından diyet yapmak isteyenlere tavsiye edilmektedir.

7 – Ulseratif Kolit (UC) – Kolon ve Ülser Sorunları

Aloe veranın özellikle ağız yoluyla alındığı zaman ülseratif kolit (kolonda oluşan ülser) hastalığının belirtilerini azaltan bir yapısı olduğuna dair önemli bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.
Başlangıç ve orta seviyedeki ülseratif kolit hastaları üzerinde double-blind yöntemiyle yapılan araştırmalarda 30 hastaya 4 hafta boyunca aloe vera jel verildi ve 14 hastaya da placebo efekti olması için ilaç verilmedi fakat eşitsizlik durumu oluşmasın herkese aynı tedavi uygulansın diye hastalar ve doktorlar kime ilaç verildiğini veya verilmediğini bilmiyorlardı.(1)
Sonuç olarak, azalma, ilerleme ve cevap verme sonuçları aloe vera jel verilen hastalarda 9 (%30), 11 (%37), 14 (%47) ve ilaç verilmeyenlerde 1 (%7), 1(%7), 2 (%14) olarak gözlendi. Aloe vera jelin güvenilebilir olduğu kanıtlanmış oldu.

6 – Cilt Bakımı ve Cilt Problemleri (Akne, Sedef gibi)

“Tropical Medicine and International Health” dergisinde yayınlanan 1996 tarihli bir çalışmaya göre %30 yoğunlukta aloe vera içeren bir kremi 16 hafta boyunca kullanan 30 sedef hastasından 25 tanesinde iyileşme gözlendi. Bunun yanında ilaç verilmeyen fakat verildiğini düşünen 30 hastadan da 2 tanesinde iyileşme gözlenmiştir.
Aloe veranın cilt hastalıklarıyla savaşta bu kadar etkili olmasının sebeplerinden bazıları :

  • Aloe vera bazı maddelerin deride emilmesine yardımcı olur : Kullanılan diğer jellerdeki maddelerin deri içine rahat girmesini ve akneyle savaşabilmesini sağlayan madde aloe veranın özütündeki lignin maddesidir. Aloe veranın diğer maddelerle beraber kullanımı diğerlerinin cilt içinde istenilen yere gitmesine yardımcı olacaktır ve akneyi oluşturan etmenlerin ortadan kalkmasında büyük rol oynayacaktır.
  • Aloe vera antiseptiktir : Aloe vera jelinin %3 gibi bir bölümü saponin denen antiseptik özellik taşıyan (mikrop oluşumunu engelleyen) sabunumsu bir maddeden oluşmaktadır. Aynı şekilde bakteri, virüs ve mantarlara karşı da etkili olmaktadır.
  • Aloe vera enfeksiyon gidericidir : Aloe veranın jelinde bulunan salisilik asit enfeksiyon giderici ve anti bakteriyel özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu da jeli akneye karşı çok etkili duruma getirmektedir.
  • Aloe vera çeşitli enzimler içerir : Bradykinase gibi bazı enzimler enfeksiyonların giderilmesinde önemli rol oynar ve genel olarak duyulan acıyı azaltır diyebiliriz. Diğer bazı enzimler ise vücuttaki ölü derinin atılması ve yenilenmesi olaylarında etkilidir.

Doğal cilt bakımı da insanlar tarafından sıkça araştırılan bir konu olmakla beraber aloe vera gibi bitkilerin kullanıldığı bitkisel cilt bakımı için talep her geçen gün artmaktadır. Doğal cilt bakımı evde insanların bitkilerle cilt bakımı yapması demek olduğu için çok talep görüyor olsa gerek. Çünkü halkımız evden çıkmayı genel olarak sevmeyen bir halk. Evde cilt bakımı bütün ev hanımları için cazip bir fırsat olsa gerek hem de bir o kadar da sağlıklı.

5 – Diyabet – Şeker Hastalığı

Hormone Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre insüline bağlı olmayan şeker hastalığı olan yetişkinlerde günlük yarım çay kaşığı kadar 14 hafta boyunca kullanılan aloe vera jel kan şekeri seviyesinde ortalama yüzde 45 gibi bir düşüşe sebep oldu. İçindeki diğer bütün enzim, aminoasit ver diğerlerinin yanında aloe vera glucomannan isimli şekerden de barındırır.
Glukoz ve manozdan oluşan uzun zincirli bir polisakarit olan glucomannan insan vücudundaki enfeksiyon önleyici ve antiviral özellikleriyle bilinmektedir. Araştırmacılar bu bileşenin virüslerin kendini kopyalama sürecinde bir değişime sebep olduğunu ve hastalıkların gelişimini olumsuz yöndeetkilediğini belirtmişlerdir.
Manoz kan damarlarını açıp kanın akışına yardım ederken glucomannan ise kan şekerinin doğru seviyede kalmasını sağlamaktadır. (2)

4 – Sindirim Sistemi Problemleri – Ülserler Mide Ekşimesi vb.

Aloe vera suyunun kullanılması yemek borusunun tahrişini önler ve genel olarak asit reflüsünü engellleyen faktörler arasındadır. Avrupa’da aloe vera sırf bu özelliği yüzünden bolca kullanılmaktadır.
Eğer mide ülseri veya mide ekşimesi gibi sorunlarınız varsa yemeklerden 20 dakika önce çeyrek ya da yarım bardak aloe vera suyu içmelisiniz.

3 – Kepek – Saç Problemleri – Saç Dökülmesi

Kepekle mücadele için satılan ürünlerin birçoğu kepeği önlemeye çalışırken saçınıza ve derinize ciddi zararlar da verir. Aloe veranın kepek problemiyle olan ilişkisi birçok araştırmayla sağlam temellere dayandırılmıştır(3) . Sonuöta kepek de bir cilt problemidir ve aloe vera cilt problemlerinin çözümünde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Saç dökülmesi için de aynı şekilde.
Aloe veranın jel kısmı şampuanlamadan önce bir ön tedavi olarak saç derisinde kullanılabilir. Deriye aloe era jel ile 10 15 dakika boyunca masaj yapılmalıdır.

2 – Mantar Enfeksiyonların

Mantar enfeksiyonları tedavi etmek için insanlar genelde sarımsak, yoğurt gibi maddelere başvursalar da aloe veranın enfeksiyon giderici ve Antipruritik (kaşıntıyı önleyici) etkisi sebebiyle mantar tedavilerinde çok etkili olmaktadır.

1 – Ağız ve Diş Sağlığı

Aloe veranın ağız ve diş sağlığı için öneminden birçok insan haberdar değildir. ASlında sadece diş etlerindeki çeşitli sorunları çözmek için ağzına alarak bile aloe vera kullanan birçokinsan vardır.
Ağız ve diş sağlığında aloe vera kullanılmasının sebepleri :

  • Diş ve dişetleriyle ilgili ameliyat bölgelerini direk etkilyebilmesi
  • Diş ve dişeti dokusunda çeşitli sebeplerle meydana gelmiş zedelenmelerde, yaraları doğrudan etkileyebilmesi
  • Kimyasal yanıkların tedavisinde çok büyük rol oynaması
  • Aloe vera kullanıldığı zaman diş çekilmiş bölgelerin daha hızlı iyileşmesi
  • Aft, virütik herpes, ülser, pamukçuk gibi ağız ve çevresini etkileyen rahatsızlıklardaki etkisi

Yazıda bahsi geçen diğer araştırmalar :

(1) Langmead L, Feakins RM, Goldthorpe S, et al. Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of oral aloe vera gel for active ulcerative colitis. Aliment.Pharmacol.Ther. 4-1-2004;19(7):739-747.
(2) Glucomannan minimizes the postprandial insulin surge: a potential adjuvant for hepatothermic therapy. Medical Hypotheses , Volume 58 , Issue 6 , Pages 487 – 490 M . McCarty
(3) Vardy AD, Cohen AD, Tchetov T. A double-blind, placebo-controlled trial of Aloe vera (A. barbadensis) emulsion in the treatment of seborrheic dermatitis. J Derm Treatment 1999;10(1):7-11.

http://thecoconutchronicles.com/?p=81 sayfasını hazırlayan arkadaşa bu değerli bilgiler için çok teşekkürler.

Ekleyen : admin
Bu içerik 1041 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?