AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
ÖSYM Başkanı şifre iddialarını reddetti
ÖSYM Başkanı şifre iddialarını reddetti
ÖSYM Başkanı şifre iddialarını reddetti
03-04-2011 / 10:57:58

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS'de şifre iddialarını kesin bir dille yalanladı ve tüm kitapçıkların internetten yayınlanacağını açıkladı.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nda şifre iddialarıyla ilgili bugün kameraların karşısına çıkan ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir bir basın açıklaması yaptı. Şifre iddialarını kesin bir dille reddeden Demir, 1 milyon 700 bin kitapçığın internette yayına verileceğini söyledi.

Prof. Ali Demir'in konuşmasından satır başlıkları şöyle:

ŞİFRE İDDİALARI KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİL

Şifre iddiaları doğru değil. Hiçbir haksız uygulama olmamıştır. Kitapçıklar yayınlanacak. Kendimize edindiğimiz şeffaflık ilkesi adaylara bazı olanaklar sunulmuştur. Adaylar her türlü bilgiye kendi şifrelerini kullanarak internet üzerinden erişebilmektedirler. Adaylar her türlü bigiyi ve kitapçıklarını internetten görebilmektedirler. Hazırlanan sorular matbaaya götürülmekte ve kapalı dönem adını verdiğimiz hiçbir bilginin ve nesnenin dışarıya çıkarılmadığı bir ortamda sınav kitapçığı hazırlanmaktadır. Tüm sınavlarımız kapalı dönem içerisinde hazırlanmaktadır. Sınavı hazırlayanlar kapalı döneme girdikten sonra sınav bitimine kadar dışarı çıkamamaktadırlar. Matbaanın tüm çevresi kamera ile izlenmektedir. Matbaanın tüm kapılarında hakem şahitler ve emniyet görevlileri 7 gün 24 saat görev yapmaktadır.

BİR KİTAPTAN İKİ TANE OLMASI MÜMKÜN DEĞİL

ÖSYM matbaasında bir kitaptan iki tane basılmasının mümkün olmadığını söyleyen Prof. Demir, konuşmasıda şu ifadelere yer verdi:

Doğru cevapların hangi şıklar olduğu kesinlikle dışarıdaki hiçbir kişi tarafından bilinmektedir. Buna ÖSYM görevlileri ve soruları hazırlayanlar dahildir. Soru kitapçıklarına ilişkin değişik cevap anahtarları oluşturulmaktadır. Her aday için farklı bir şekilde sınav kitapçığı oluşturulmaktadır. Tüm sorular tüm adaylara yöneltilmiştir, soruların dizilişleri farklı farklıdır. Doğru cevap şıkları farklı farklıdır, yanlış seçeneklerin yeri de farklı farkladır. Lütfen herkes çok iyi anlasın ki sistem aynı kitapçıktan iki tane üretmemektedir, üretememektedir. Her kitap diğerinden farklı şekilde üretilmektedir. Matbaada bir kitaptan iki tane üretilmesi mümkün değildir.

BAŞKASININ YERİNE GİREN ADAY OLMAMIŞTIR

Bu sene yapılan sınavlarda başkasının yerine giren aday olmadığını söyleyen Demir, devamla şunları söyledi:

ÖSYS kılavuzunda adayın kişisel bilgiler yer almaktadır. Aynı şekilde cevap kağıdında da yer almaktadır. 27 Mart'ta gerçekleştirildiğimiz YGS'de sınav güvenliğiyle ilgili uygulamalar çok büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiştir. Sınavda kullanılan gereçler ÖSYM tarafından verilmiştir. Sınav bugüne kadar görülmemiş bir başarıyla gerçekleştirilmiştir. Pekçok sınavda başkasının yerine sınava girme girişimi yaşadığımız bir gerçektir. İlk kez bu sınavda yaşanmamıştır. Sınav sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Sınav evrakı da sorunsuz bir şekilde ÖSYM'ye ulaştırılmıştır.

BASINA VERİLEN KİTAPÇIKLAR FARKLIDIR

Adaylara verilen kitapçıkla basına dağıtılan kitapçıkların aynı olmadığını belirten Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Ortaya atılan şifre iddiaları tamamen asılsız ve gerçek dışıdır. Soru kitapçıkları incelendiğinde bu net ve kesin olarak ortaya çıkmaktadır. ÖSYM her zaman olduğu gibi bundan sonra da kendi işine konsantre olacak ve güvenli sınavlar yapmaya devam edecektir. Sistemin birden fazla kitapçık oluşturamaması nedeniyle basılı bir kopya verilemeyeceğinden basına yönelik bir kitapçık oluşturulmasına karar verildi. Adaylara verilen kitapçık basına verilen kitapçıktan tamamen farklıdır.

ŞİFRE YAZILIMININ ÜRETİLMESİ SÖZKONUSU DEĞİL

Demir, konuşmasının bu bölümünde şifreleme yazılımı yapıldığı iddialarını şu sözlerle yalanladı:

Bu inceleme neticesinde basına verilen sınav kitapçığının kesinlikle sınav evraklarının sistemin dışında üretildiği bir gerçektir. Basına verilen kitapçık kesinlile başka hiçbir adaya verilmemiştir. Bu tür bir şifrenin ilgili yazılım tarafından üretilmesi mümkün olmadığı görülmüştür. Bunu fiziksel olarak teyit etmek için de ÖSYM'nin depolarına girmiş olan kitapçıklar rastgele seçilerek incelenmiş şifrelemenin ve benzeri yapılanmanın hiçbir kitapçıkta olmadığı tespit edilmiştir.

KİTAPÇIKLAR İNTERNETTE YAYINLANACAK

Adaylara sınavda dağıtılan kitapçıkların internetten yayınlanacağını belirten Demir açıklamasına şöyle devam etti:

Adaylara verilen kitapçıkların internete yükleme çalışmaları devam etmektedir. Şimdi gelen not ile arkadaşlarım 12.30 itibarıyla il il ve salon bazında internete koyacaklar adaylar da buna erişebilecektir. Bu işlemdeki verilerin boyutları çok yüksek olması nedeniyle bir miktar zaman alabilir ama en kısa zamanda hepsinin sisteme yüklenmesi gerçekleştirecektir. Her bir soru kitapçığının üzerinde tek bir tane olan soru kitapçığı numarası vardır. Bu soru kitapçığı kişiye ve sınava giren adaya özeldir. Soru kitaplarının üzerinde her adayın kimlik numarası gibi kişiye özel bilgiler vardır. Adaylar kendi soru kitapçığını internetten görecekledir.

ÖSYM'DEN BAŞKA HİÇBİR YERE İTİMAT ETMEYİN

Velileri uyaran Demir, ÖSYM ile ilgili açıklamaları kendilerinin yapacaklarını diğer duyumlara itibar edilmemesi gerektiğini hatırlatarak şu satırların altını çizdi:

Sınavda fiilen kullanılan basılı soruların incelenmesi her zaman mümkündür ve her zaman açıktır. Sonuç olarak bir kez daha belirtmek isterim ki ÖSYM'nin gerçekleştirmiş olduğu YGS 2011 sınavında hiçbir yanlışlık olmamış ve sınav tam bir güven ve adalet içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bütün vatandaşlarımızın gönlü bu konuda ferah olmalıdır rahat olmalıdır. ÖSYM hak ve adalet anlayışından taviz vermeden sınavlara devam edecektir.

KİMSE ÖSYM ÜZERİNDEN HESAP YAPMASIN!

Demir konuşmasını şöyle tamamladı:

Hiç kimse ÖSYM üzerinden hesap yapmasın. Biz işimizi yapıyoruz. Tüm vatandaşlarımız ÖSYM'nin çalışmalarıyla ilgili her türlü bilgi istediklerinde kendilerine kapılarımız açık olacaktır. ÖSYM ile ilgili bilgilerin web sitesinden ve bürolarımızdan edinilmelidir. En adil sınavlar yapılacak ve hiçbir kimse haksız kazanım elde edilmeyecektir. Ekran başındaki öğrenci arkadaşlarım artık geleceğe baksınlar.

Kategori : Gündem
Ekleyen : admin
Bu haber 865 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?