AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Hangi banka saat kaça kadar EFT yapıyor?
Hangi banka saat kaça kadar EFT yapıyor?
Hangi banka saat kaça kadar EFT yapıyor?
06-12-2010 / 11:47:41

İnternet üzerinden yapılan elektronik fon transferinde kapatma saati değişti.

Bankacılık sektöründe müşterilerin talebi doğrultusunda internetten yapılan ‘elektronik fon transferi'nde (EFT) kapatma saati 17.20'ye kadar çıktı. Referans'ın haberine göre; İnternet şubesinden yapılan işlemleri ücretlendiren banka sayısının da artması bekleniyor.

Türk bankacılık sektöründe bireylerin internet üzerinden yaptıkları elektronik fon transferi (EFT) kapatma saatlerini uzatan banka sayısı artıyor. EFT saatlerini uzatan bankalar kervanına son olarak Kuveyt Türk ve HSBC Bank da katıldı. Kuveyt Türk, EFT işlemlerinin banka şubesi ve internet şubesinden saat 17.20'ye kadar yapılmasına olanak sağlarken HSBC de bireysel internet bankacılığı ve telefon bankacılığından gerçekleştirilecek işlemler için EFT işlemlerini saat 16.00'dan 16.45'e kadar uzattı. Geç EFT uygulamasını 2009'da başlatan Garanti de şubesiz bankacılık kanallarında işlem saatlerini 17.15'e uzatmıştı. Önümüzdeki dönemde başka bankaların da özellikle internet üzerinden yapılan EFT'lerde saatleri uzatmaları beklenirken internet şubesinden yapılan EFT işlemlerini ücretlendiren banka sayısının artacağı, banka şubelerinden yapılan EFT'lerde minimum ücretlerin de yükseleceği kaydediliyor.

Şubelerde daha erken

Bankaların EFT'yi kapatma saati aslında Merkez Bankası ile bağlantılı bir durum. Merkez Bankası, EFT'yi her gün saat 17.30'da kapatırken bankalar da banka şubelerinden yapılan EFT işlemlerinde genel olarak "Merkez"in kapatma saatinden 1-1.5 saat önce EFT'yi sona erdiriyor. Ancak son aylarda bankaların internet üzerinden yapılan EFT işlemlerinde kapatma saatlerini saat 17.15-17.20'ye kadar çektikleri görülüyor. Bunun da birkaç nedeni var. Sektördeki rekabetin artmasıyla birlikte bankaların müşterilerine daha iyi hizmet verme çabalarının yanında, internetten yapılan bankacılık işlemlerine ilginin artması bu nedenlerin başında geliyor. Ayrıca, EFT sisteminde günlük hacmin 100 milyar TL'yi geçmesi ve müşterilerden gelen yoğun talep de EFT gönderim saatlerinin uzamasının diğer nedenleri.

Banka şubelerinden yapılan işlemlerde de önceden ortalama saat 14.00'te kapanan EFT işlemleri daha sonra 16.00'ya uzatılmıştı. Son zamanlarda birçok banka bu süreyi daha da uzattı. Sözgelimi, Kuveyt Türk, son yaptığı düzenlemeyle bu süreyi 17.20'ye çekti.

Bankalar, EFT işlemlerinde saat konusunda müşterilerine esneklik de sağlıyor. Sözgelimi, Yapı Kredi müşterileri, bireysel/kurumsal internet ve telefon bankacılığında daha önce 16.15'e kadar yapabildikleri EFT işlemlerini artık 16.45'e kadar yapabiliyor. Ancak, şubeden veya bankacılık otomasyonu ile yoğun işlem yapan müşteriler 17.00'ye kadar EFT yapabiliyor. Bank Asya'da da banka şubelerinde son EFT saati 15.30 olmasına karşın, bu saatten önce şubelerin EFT servisine bildirim yapan müşteriler saat 17.30'a kadar EFT yapabiliyor. Halkbank'ta da banka şubelerinde EFT işlemleri perşembe günü 15.30'a kadar yapılabilirken diğer günler bu süre 16.30'a çıkıyor.

İşlem ücreti değişiyor

Bankalar, internet üzerinden yapılan EFT işlemlerini de fiyatlandırmaya başladı. Bazı bankalar ise müşterilerinden işlem başına 2-3 TL gibi değişen miktarlarda işlem ücreti alırken bazıları ise halen internet şubesinden gerçekleştirilen EFT'lerden ücret almama uygulamasını sürdürüyor. Bazı bankalarda farklı uygulamalar da söz konusu. Sözgelimi Garanti, 16.00-17.15 saatleri arasında girilip anında gerçekleşmesi istenen geç EFT işlemleri için internet şubesi ve cep şubesi kanallarında 4 TL, Paramatik'te 5 TL ücret alıyor. Banka şubelerinden yapılan işlemlerde ise EFT ücretleri, bankadan bankaya ve işlem cinsi ve tutarına göre değişiyor. Ancak genelde bankalar minimum 25-30 TL ücret dışında gönderilen EFT tutarı üzerinden yüzde 0,4-yüzde 0,5 (binde 5) gibi bir komisyon alıyor.

EFT, bir bankadan diğerine Türk Lirası cinsinden ödeme gönderilmesini sağlıyor. EFT sayesinde bireyler ceplerinde yüklü miktarda nakit para taşımaktan kurtuluyor. Bu da bireylere her türlü hırsızlık olayına karşı önemli bir güvence sağlıyor.

Kategori : Ekonomi
Ekleyen : admin
Bu haber 4213 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?