AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Fazıl Say Festivali başlıyor!
Fazıl Say Festivali başlıyor!
Fazıl Say Festivali başlıyor!
15-12-2010 / 18:26:39

Borusan Kültür Sanat tarafından Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen BİFO & Fazıl Say Festivali başlıyor.

Fazıl Say’ın dünyada ses getiren üç eserinin Türkiye prömiyeri  BİFO & Fazıl Say Festivali’nde gerçekleşecek. 23, 24 ve 25 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek üç konserde, Fazıl Say’ın ‘’Nirvana Yanıyor’’ eserinin İstanbulprömiyeri, “Likya Prensesi” ve ‘’İstanbul Senfonisi’’ eserlerinin de Türkiye prömiyeri gerçekleşecek.

 Borusan Kültür Sanat tarafından Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen BİFO & Fazıl Say Festivali’nde 3 gün boyunca Fazıl Say’ın 3 farklı eseri klasik müzik severlerle buluşacak. Festivalin ilk konseri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde 23 Aralık’ta Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek. 24 Aralık’taki ikinci konsere Borusan Müzik Evi ev sahipliği yaparken, Fazıl Say’a sahnede Borusan Quartet eşlik edecek. 25 Aralık’ta Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki festivalin son konserinde ise yine Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sahnede olacak.   

23 ARALIK 2010, ‘’Nirvana Yanıyor’’ İSTANBUL PRÖMİYERİ

BİFO'nun Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzel'in yöneteceği konsere Fazıl Say ve kemancı Patricia Kopachinskaja solist olarak katılacak. Konserde, Say'ın dünya prömiyerini BİFO ile birlikte Salzburg Festivali'nin açılış etkinlikleri kapsamında yaptığı “Nirvana Yanıyor” eserinin İstanbul prömiyeri gerçekleşecek.

24 ARALIK 2010, “Likya Prensesi” TÜRKİYE PRÖMİYERİ

Say'ın “Likya Prensesi” adlı eserinin Türkiye’de ilk defa seslendirileceği konserde yine Say’ın Say'ın “Boşanma” adlı dörtlüsü ile Erkin'in piyano beşlisini Borusan Quartet Fazıl Say ile birlikte sahneye taşıyacak. Say'ın ilk kez 2009'da Tokyo'da seslendirdiği ”Likya Prensesi” adlı eseri 3000–4000 yıl öncesine hayali bir yolculuk yapıyor. Anadolu'nun güneyinde yaşamış olan büyük Likya medeniyeti döneminde yaşamış bir prensesin dramı ve aşkları anlatılıyor.

25 ARALIK 2010 ‘’İstanbul Senfonisi’' TÜRKİYE PRÖMİYERİ

BİFO’nun Fazıl Say’a eşlik edeceği son konseri Gürer Aykal yönetecek. Fazıl Say, konserin ilk bölümünde Gershwin'in “Rhapsody in Blue” adlı eserini seslendirecek. İkinci bölümde ise besteci olarak yer alacak olan Say’ın ‘’İstanbul Senfonisi’' eseri Türkiye’de ilk defa seslendirilecek.

“Nirvana Yanıyor”un dünya prömiyerinde BİFO ve Fazıl Say dakikalarca ayakta alkışlanmıştı

Fazıl Say’ın ‘’Nirvana Yanıyor’’ adlı bestesi ilk kez bu yıl Temmuz ayında Salzburg Festivali'nin açılış etkinliklerinde BİFO eşliğinde seslendirildiğinde klasik müzik severler salonda dakikalarca ayakta alkışlamıştı. Fazıl Say’ın eseri ve BİFO’ nun performansından uluslararası basında övgü dolu yazılar yer almıştı.

“Nirvana” ve “Yangın” bölümlerinden oluşan piyano konçertosu, “Nirvana” ve “Yangın” bölümlerinden oluşan piyano konçertosu, Nirvana'nın insanın içindeki bir cennet olduğunu, ancak insanın bu cenneti yakıp, cehenneme çevirmesini ele alıyor.

Kategori : Kültür Sanat
Ekleyen : admin
Bu haber 887 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?