AnaSayfam Yap
Favorilere Ekle
Popüler Üyeler
RSS
Piyux.com
Farmville'e özendiler çiftlik kurdular!
Farmville'e özendiler çiftlik kurdular!
Farmville'e özendiler çiftlik kurdular!
25-11-2010 / 06:52:54

Et fiyatları ve uygun besicilik kredisi her kesimden hayvancılığa olan ilgiyi artırdı. Yapılan denetimlerde kredi alanların bazılarının besiciliği internette oynadıkları Farmville’den öğrendiği ortaya çıktı.

Et fiyatlarının rekor düzeyde artması besiciliğe olan ilgiyi adeta patlattı. Hayatında, büyük ve küçükbaş hayvanları sadece televizyon ve gazetelerde gören birçok girişimci, Ziraat Bankası’ndan besicilik kredisi aldı.  Star gazetesinin haberine göre, Tarım Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerde besiciliğe başlayan değişik mesleklerdeki bazı girişimcilerin, besiciliği internette yaygın olarak oynanan ‘Farmville’ oyunundan öğrendiklerini ifade etmeleri herkesi şaşkına çevirdi.

‘İNEK ISIRIR MI’ DİYE SORDULAR

Denetimlerde, besicilik kredisi alarak çiftlik kuran bazı girişimcilerinin, ‘inek ısırır mı’, ‘ineğin bebeği kaç tane olur’ gibi sorular yöneltmesi, uzmanları şoka uğrattı. Besicilik kredisi alan kişiler arasında, doktor, avukat, öğretmen gibi kişilerin de olduğu belirtilirken, bazı girişimcilerin ise bugüne kadar hiçbir besicilik faaliyetinde bulunmadığı belirlendi. Ziraat Bankası aracılığı ile kullanılan kredilerde, çiftlik yapımı ve hayvan alımı gibi kriterler bulunuyor. Ayrıca banka, kredi karşılığında ipotek alıyor. Tüm bunlara rağmen, kredilerde yoğun bir ilgi yaşanıyor. Kredilerin açılması sırasında, girişimciler bazı denetimlerden de geçiriliyor. Bu denetimler sırasında, besiciliğe başlayan bazı girişimcilerin, besicilik faaliyetlerini internette yaygın ‘Farmville’ oyunundan öğrendikleri kaydedildi. Girişimcilerin, aldıkları hayvanlar için çoban tuttukları, bu nedenle çobanların ücretlerinin de bin 500 liraya kadar yükseldiği kaydedildi.

SIFIR FAİZLİ KREDİYE HÜCUM

Ağustos ayının başından ekim sonuna kadar geçen sürede, iki yıl ödemesiz 7 yıl vadeli, toplam 1.3 milyar liralık besicilik kredisi kullandırıldı. Bu kredilerin 661 milyon liralık kısmı büyükbaş hayvan besiciliği, 282 milyon lirası damızlık süt sığırcılığı, 233 milyon lirası büyükbaş hayvan, 118.8 milyon lirası küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için verildi.

Ziraat’ten 18 bin 774 kişi kredi aldı

Kredi türü  Kredi tutarı  Yatırımcı

 (bin TL)  sayısı

Büyükbaş hayvan besiciliği (işletme)  661.941  10.316

Damızlık Süt sığırcılığı (yatırım)  282.842  2.478

Büyükbaş hayvan yetiş.(sığır-manda) (yatırım)  233.800 3.326

Küçükbaş hayvan yetiş. (koyun-keçi) (yatırım)  118.840 2.618

Damızlık etçi sığır yetiş. (yatırım)  11.660  36

Toplam  1.309.083 18.774

Büyük sanayiciler de besiciliğe girdi

Et fiyatlarındaki rekor artışlar, Türkiye’nin önde gelen sanayici kuruluşlarının bu sektörde yatırım yapmalarına yol açtı. Besicilik alanında yeni yatırım yapma kararı alan gruplar arasında, Gürmen Grup, Yırcalı Grup, İnci Grup, Dissa Grup, Aydınlı Grup, Berce Grup, Sütcan Entegre ve Orka Grup yer alıyor.

Kategori : Gündem
Ekleyen : admin
Bu haber 737 kez okundu.
Ad Soyad :
E-Posta :
Mesajınız :
Güvenlik Kodu :
YORUMLAR
Bu içerik için henüz yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olmak ister misiniz ?